Inicjatywa na rzecz
dobrych świateł samochodowych

Badanie i ocena reflektorów oraz zasięg oświetlania drogi światłami mijania

W ramach Inicjatywy na Rzecz Dobrych Świateł Samochodowych w dniu 14 października Instytut Transportu Samochodowego wraz z firmą Hella Polska zorganizowali bezpłatne szkolenie diagnostów, dotyczące badania i oceny reflektorów oraz zasięgu oświetlania drogi światłami mijania. Spotkanie prowadził dr inż. Tomasz Targosiński, specjalista ds. oświetlenia pojazdów z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS. O najnowszych rozwiązaniach technicznych reflektorów mówił też Zenon Rudak, przedstawiciel firmy Hella.

 

Szkolenie nawiązywało do wyników badań przeprowadzonych przez ITS, które pokazały, że przeważająca większość pojazdów jeździ ze źle ustawionymi światłami. Stanowi to istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, zwłaszcza w porze jesienno-zimowej.

Ustawianie świateł to pozornie prosta czynność. W rzeczywistości wymaga wiedzy i staranności. Obowiązujące przepisy nakładają na właścicieli aut obowiązek regulacji świateł i określają parametry, by te dostatecznie oświetlały drogę na określoną odległość przed pojazdem, dlatego podczas szkolenia omówiono zagadnienia prawne i techniczne, ze szczególnym uwzględnieniem najnowocześniejszych rozwiązań, takich jak światła ksenonowe, automatyczne światła adaptacyjne i wykorzystujące diody LED - automatyczne światła powinny być także ustawiane i to z bardzo dużą starannością, w przeciwnym wypadku mogą źle oświetlać drogę i oślepiać innych użytkowników dróg. Oprócz szczegółowego zilustrowania praktycznych zagadnień badania i oceny reflektorów, szkolenie poświęcono ocenie zasięgu oświetlenia drogi, która zależy m.in. od właściwości i sposobu użycia korektora pochylenia świateł.

Szczegółowy zakres szkolenia:

  • Podstawy prawne dotyczące oświetlenia reflektorowego.
  • Konstrukcja i właściwości świetlnych reflektorów.
  • Granica światła i cienia.
  • Korektor poziomowania reflektorów.
  • Badanie reflektorów.
  • Określanie zasięgu oświetlania drogi.
  • Wykrywanie nielegalnych źródeł światła.
  • Akcja bezpłatnej kontroli oświetlenia samochodowego – Inicjatywa  na Rzecz Dobrych Świateł Samochodowych.
  • Zajęcia praktyczne z użyciem tradycyjnych przyrządów pomiarowych oraz z wykorzystaniem nowoczesnego "Analizatora świateł".

Celem szkolenia było przekazanie użytecznej wiedzy diagnostom, dzięki której możliwe będzie prowadzenie weryfikacji stanu oświetlenia w rozszerzonym zakresie.

Stacje kontroli pojazdów, w których pracują uczestnicy szkolenia zobowiązały się do wzięcia udziału w jesiennej akcji bezpłatnej kontroli i ustawiania reflektorów w ramach "Inicjatywy  na Rzecz Dobrych Świateł Samochodowych".
 
W akcji tej uczestniczy także Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów ITS, gdzie w dniach 20.10- 07.11 w godzinach 9:00 - 14:00, po telefonicznym uzgodnieniu (22 43 85 461), będzie można bezpłatnie sprawdzić światła za pomocą "Analizatora świateł" oraz je ustawić.